Beredskapsarbeidet på norsk sokkel er tuftet på proaktiv metode og tydelig og innarbeidet arbeidsfordeling mellom taktisk nivå i 1. linje, operasjonelt nivå i 2. linje og strategisk nivå i 3. linje.
Slik håndteres alle beredskapssituasjoner som kan oppstå, fra uønskede hendelser personskader og fartøy på kollisjonskurs til mer langvarige hendelser som oljeutslipp.
Når situasjonene blir store og drar ut i tid, er det imidlertid hensiktsmessig å videreføre håndteringen og planleggingen til en prosjektorganisasjon som er tilpasset den unike situasjonen.
Felles system, felles ressurspool
Oljevernaksjoner er av en slik karakter. Operatørselskapene på norsk sokkel samarbeider allerede tett gjennom NOFO (Norsk oljevernforening for beredskap) og ser stor verdi i å kunne støtte hverandre med personell og kompetanse – både fra inn- og utland.

Derfor har operatørene blitt enige om et felles ledelsessystem for håndtering av oljevernaksjoner kalt Incident Command System (ICS). Hvert selskap har også forpliktet seg til å stille et antall kursede og trente fagpersoner til rådighet for hverandre hvis uhellet skulle være ute.
OFFB har planverk som sikrer en god overgang fra linje-organisering til ICS og gjennomfører jevnlig kurs gjennom Kompetansesenteret.
Trening nødvendig for å vedlikeholde kompetansen
Metodikken blir også øvd i storøvelser, som Øvelse Draugen med OKEA og Øvelse Tveegg med Aker BP. Erfaring viser likevel at denne typen øvelser er arbeidskrevende å forberede og gjennomføre, og OFFB ser at det er nødvendig å få på plass et nytt treningstilbud.
Les også: Film om Øvelse Draugen
Les også: Øvelse Tveegg (AkerBP.com)

Derfor forbereder vi nå ICS-trening for personell som har gjennomført kursene ICS 100, ICS 200 og ICS 300 og som trenger å holde kompetansen ved like.
Treningene går over tre dager fordelt på oppfriskning i teori og trening i den enkeltes rolle i organisasjonen gjennom en plansyklus – under kyndig veiledning fra trent beredskapspersonell i OFFBs organisasjon.
– Treningene er åpne for alle medlemmene til OFFB. Første gjennomføring er fra 17. til 19. juni, men det kommer nye runder i september og november 2025, sier leder for trening og øving i OFFB, Trond Gleditsch.