OFFB-ansatte kurset i livreddende førstehjelp

Siden beredskap er vår fulltidsjobb i OFFB, vet vi at ulykker oppstår jevnlig ute i den virkelige verden. Vi vet også at ingen kan sikre seg mot å bli stående i førstelinje for å hjelpe til. Men, du kan øve for å være best mulig rustet.

– Hvis du havner i en situasjon hvor det kreves hjerte-lunge-redning, er det aller viktigste at du faktisk gjør noe, for hvert sekund kan telle. Men, du har et klart fortrinn hvis du har trent på forhånd. Det å ha fått prøvd seg på hvordan en hjertestarter virker er også en klar fordel, sier Kim Åke Sviland.

I tillegg til å være stabsleder i OFFB har han flere års erfaring som sykepleier, samt lang fartstid innen frivillig søk- og redningstjeneste. Kim minner oss om viktigheten av at de i nærheten setter i gang med livreddende førstehjelp umiddelbart, for at vi sammen kan styrke overlevelsen ved akutt sykdom og skade.

En viktig investering

Nettopp fordi beredskap er vårt hovedvirke i OFFB, må vi leve som vi lærer. Samtlige fast ansatte har nå tatt tretimerskurs i hjerte- og lungeredning med bruk av defibrillator.

DHLR-kurs består av både teori og praksis. Her fikk alle trene på det som skal til når hjerte-lungeredning kreves. (Foto: Eirin Herland)

– Det var viktig for oss å prioritere dette. Både for å være bedre rustet ved hendelser hos selskapene vi går vakt for, men også for å støtte opp om myndighetenes strategi om å gjøre befolkningen bedre i stand til å hjelpe seg selv og andre ved akutt sykdom og skade, sier Ole Jacob Haug, daglig leder i OFFB.

I løpet av kurset trente vi på varsling til nødnummer, undersøkelse av syk eller skadd person, sikring av frie luftveier og stabilt sideleie, HLR (hjerte- og lungeredning), bruk av hjertestarter, hva du gjør hvis et fremmedlegeme sitter fast i luftveiene og hvordan du oppdager tegnene på akutt hjertesykdom.

Alle kursdeltagerne måtte ut på gulvet og gjøre praktiske øvelser. Og nå er vi alle også godt kjent med hjertestarteren på huset.

Det anbefales å friske opp DHLR-kurs minst hvert andre år. Kurset tilbys blant annet av Røde Kors.  

Seadrill medlem i OFFB

Seadrill har inngått medlemskap i OFFB for sin virksomhet på norsk sokkel. Dette er første gang OFFB tar inn et riggselskap. – En naturlig og ønsket utvikling i beredskapssamarbeidet, sier daglig leder Ole Jacob Haug.

Les mer»

Vår Energi medlem i OFFB

1. januar 2026 meldte Vår Energi seg inn i OFFB. – Vi er svært fornøyde med å kunne inkludere landets tredje største operatørselskap i medlemsorganisasjonen. Innmeldingen styrker beredskapssamarbeidet på norsk sokkel, sier daglig leder i OFFB, Ole Jacob Haug.

Les mer»

Ett år med Radio Medico som vaktlegeleverandør

Ekspertmiljøet ved Haukeland Universitetssjukehus i Bergen har fungert som vaktleger for sjøfarten i 100 år. Siden september 2024 har Radio Medico også gått vakt for OFFBs medlemmer i en sentralisert vaktlegeordning. – Samarbeidet øker kvaliteten på vaktlegeordningen for alle som jobber offshore, sier Ole Jacob Haug.

Les mer»

Knytter OFFB enda nærmere universitetsmiljøet

OFFB har i en årrekke hatt et tett samarbeid med samfunnssikkerhetsmiljøet ved Universitetet i Stavanger. Nå er vi så heldige å ha student Johannes Skjæveland Eide i praksisperiode her hos oss. – I OFFB får jeg en perfekt kombinasjon av «nerding» og operativ beredskap, mener han.

Les mer»

15 år på vakt for norsk sokkel

Ideen til Anita Utseth, Siri Nesbø, Randi Morvik og Eva Fagernes resulterte i et helt unikt beredskapssamarbeid på norsk sokkel. – Kredibilitet og engasjement, både blant myndigheter, universitetene og energibransjen generelt, viser at OFFB er en betydelig aktør. Vi er rett og slett stolt av hva dette ble til, sier de.

Les mer»

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website.